Friday, December 10, 2010
Batman din Ingolstadt
Dupa cum era anuntat, astazi a fost lansat noul Audi R18. Pentru a sterge rusinea din 2009, cand Peugeot-urile s-au impus la Le Mans, inginerii din Ingolstadt au inceput dezvoltarea acestui bolid inca de la jumatatea acelui an. Produsul final este de-a dreptul surprinzator, avand in vedere ca masina are cockpit inchis, ceea ce nu s-a mai vazut la nemti din anul 1999.
Inginerii Audi au creat o noua caroserie aerodinamica, din fibra de carbon, pentru a proteja pilotul de oboseala si pentru a imbunatati aerodinamica masinii. Propulsorul masinii ramane unul fidel tehnologiei TDI, insa de data aceasta este un V6 de 3.7 litri (spre deosebire de V10-le de pe R15+). De asemenea, o noua transmisie cu 6 rapoarte este anuntata pe noul R18.
Prima aparitie pe un circuit va fi la SpaFrancochamps, pe 24 aprilie, insa adevaratul test va fi pe circuitul francez de la LeMans, acolo unde teutonii vor infrunta gazdele de la Peugeot.
Galerie foto completa
[Sursa : Autoblog]
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment